Det ultimative marketingmiks
Fra ukendt til genkøb
Kunderejsen kan være kompleks – fra første gang en kommende kunde ser dit navn første gang til de har købt flere gange. Og med mange nye digitale kanaler og nye måder at bruge dem på, bliver kunderejsen ikke mere simpel.
Derfor har vi på dette netværksmøde for e-commerce virksomheder valgt at fortælle om kunderejsen og inspirerer om, hvordan det ultimative marketingmiks kan se ud.
Så driver du en webshop og ikke har kortlagt kunderejsen og har en strategi – så er dette indlæg noget for dig.
Agenda i oplægget
-
Hvad er en kunderejse
Gennemgang af kunderejsen og hvordan kunden interagerer med din virksomhed – lige fra et behov opstår til de har købt flere gange
-
Strategi
En strategi er ikke tal i et regneark med fokus på top- og bundlinje.
-
Den virkelige kunderejse
En kunderejse er ikke lineær. Den er ofte rodet og kan vare alt fra minutter til flere måneder
Se video-uddrag fra netværksmødet
Herunder finder du video-uddrag af E-commerce netværksmødet og dagens tema.
Selve oplægget er typisk en 30 minutters præsentation, hvor der både før og efter er 30 minutters debat om dagens tema, hvor der sparres på kryds og tværs.
Ønsker du at deltage i vores (gratis) netværksgrupper – enten inden for e-commerce eller B2B?
Læs mere og tilmeld dig her.